ABC Systemów nawadniania - Nawadnianie kropelkowe - rodzaje

Dodano:2024-01-12

Nawadnianie kropelkowe – nie tylko linią kroplującą stoi

Jeśli zapoznaliście się z naszym wcześniejszym wpisem Wstęp do systemów nawadniania - zarys ogólny to zapewne wiecie już, że nawadnianie kropelkowe to nie tylko linia kroplująca.Ten wpis poświęcimy na bardziej szczegółowe omówienie tego systemu nawadniania.

 

Linie kroplujące- rodzaje

Budowa wszystkich linii jest zasadniczo taka sama. Jest to z reguły rura o średnicy 16mm z wbudowanymi co określoną odległość emiterami. I to właśnie te emitery stanowią różnicę która decyduje o typie linii kroplującej i jej przeznaczeniu.
Powszechnie dostępne linie mają zazwyczaj emitery umieszczone co 33cm ale występują też z większym co 50 lub 70cm. Różnią się też wypływem z emiterów, 1.6l/h, 2.0l/h, 2.3l/h.

A po co te linie? Stosuje się je głównie tam gdzie albo nie ma możliwości nawadniania zraszaczami albo tam gdzie tymi zraszaczami podlewać nie można (np. aby nie doszło do poparzenia roślin poprzez efekt soczewki kiedy słońce świeci na krople wody). Największe zalety linii to precyzyjne, powolne podlewanie bezpośrednio do strefy korzeniowej, co redukuje też straty wody.

Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia

lk bk   Najbardziej ekonomiczna wersja linii wynikająca z budowy emitera. Producenci zalecają aby jednostronnie zasilane odcinki oscylowały w okolicach do 70m.
Związane to jest ze spadkami ciśnień przy długich odcinkach, co wiążę się w rezultacie z nierównym wypływem wody z emiterów.
Tego typu linie najczęściej stosowane są w uprawach właśnie ze względu na niższe koszty w zestawieniu z pozostałymi typami.

 

Linia kroplująca czarna bez kompensacji ciśnienia

 

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia

lk z kc   W liniach tych zastosowano bardziej zaawansowane emitery. Ich zadaniem jest wyrównanie ciśnienie na całym odcinku co w rezultacie ma sprawić, że emitery będą dawkować taką samą ilość wody. Pozwala to na stosowanie znacznie dłuższych odcinków.
Standardem jest 100-120m czasem więcej w zależności od wysokości ciśnienia.
Stosowane najczęściej do nawadniania rabat, dużych donic, pasów drzew lub żywopłotów.
Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia XFD Rain Bird

 

Linia kroplująca podziemna

lk pod   Zastosowano tutaj specjalną budowę emitera np. w przypadku linii XFS Rain Bird wykorzystano miedź do jego budowy, ale inni producenci Toro czy też Watermil zastosowali równie zaawansowane technologie.
Wszystkie one mają na celu jedno, ochronę emiterów przed wrastaniem w nie korzeni, jak i przed przenikaniem do wnętrza drobnych organizmów i zanieczyszczeń.Generalnie ich głównym przeznaczeniem jest podpowierzchniowe nawadnianie trawników.
Wymagają nieco więcej zachodu ,gdyż przy projektowaniu należy dodatkowo uwzględnić system płuczący i napowietrzający dla tego typu linii.
Linia kroplująca podziemna

 

Linia kroplująca na skarpy

lk skar   Gdzie ją stosować chyba tłumaczyć nie trzeba, generalnie tam gdzie występują duże spadki.A jak jest zbudowana.
Jeśli do emitera z kompensacją ciśnienia dorzucimy jeszcze zawór stopowy powstanie nam linia XFCV Rain Bird.
Taka budowa sprawia że woda wypływa równomiernie i dodatkowo po zakończeniu nawadniania zawory stopowe blokują niekontrolowany wypływ wody.
Linia Rain Bird na skarpy

 

Linia mikro

lk mikro   Jeśli szukałeś sposobu na podlewanie większych i mniejszych donic, roślin na tarasie to poszukiwania czas zakończyć.
Z pomocą ponownie przychodzi nam firma Rain Bird i ich mikrolinia.
Cienka, elastyczna 6mm rurka z wbudowanymi emiterami co 15 i 30cm, którą dodatkowo można łączyć z liniami XF.
To chyba najbardziej estetyczny sposób nawadniania pojemników czy donic ogrodowych
Linia Rain Bird mikro

 

Linia DIY czyli kroplowniki indywidualne

rivulis supertif kroplowniki   Nie zawsze potrzebujemy nawadniać co 33cm, bo co jeśli mamy rośliny posadzone co metr albo i więcej. Możemy wtedy stworzyć własną linie kroplującą.
Taki zestaw składa się z pełnej rury i emiterów które montujemy na odpowiadających nam odległościach. Średnicę rury dobieramy w zależności od potrzeb, najczęściej stosuje się te o średnicy od 16 do 25mm.
Możemy też określić rodzaj emiterów. Do wyboru standardowo mamy kroplowniki o wypływie 2l/h, 4l/h oraz 8l/h. Daje to możliwość precyzyjnie dobrać dawki wody potrzebne roślinom.
Jak wspominaliśmy we wcześniejszym artykule możemy ten system dodatkowo rozbudować do formy tzw. emiterów patykowych. Zastosowanie system ten znajduje głównie w szklarniach, choćby przy uprawie pomidorów. Można go również wykorzystać w nawadnianiu rabat czy donic.
Emitery-kroplowniki indywidualne

 

Taśma kroplującą

Rivulis taśma   Zalecana i stosowana głównie w uprawach sezonowych. Sposobem działania przypomina linię ale tu podobieństwa się kończą.
Posiada bardzo cienkie ścianki które w zamyśle mają ułatwiać jej zwijanie i rozwijanie przy uprawach polowych, ale wypływają tym również na jej krótką żywotność.
Występują w wersjach z różnym rozstawem emiterów, nie posiadają jednak kompensacji ciśnienia.

 

Taśma kroplująca Rivulis

Udostępnij:
Kup stacjonarnie w sklepie