Systemy nawadniania FAQ - najczęściej zadawane pytania część II
Dodano:2025-01-27
Druga część odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów nawadniania
Dlaczego taka ilość zraszaczy?
Stosując się do standardu producentów systemów nawodnień zraszacze należy rozstawiać co promień aby uzyskać pełne pokrycie a tym samym najlepsze efekty. Wbrew spotykanym czasem opiniom, że nie ma takiej potrzeby, mamy tu do czynienia z faktem potwierdzonym doświadczalnie przez producentów. Zraszacze mimo wszystkich zalet nie są idealne i nie podlewają jednorodnie na całej długości promienia. Dlatego aby to zrównoważyć stosuje się tą zasadę. Często my sami spotykaliśmy się z trawnikami gdzie rozstawiano mniejszą liczbę zraszaczy co w efekcie powodowało niedolane miejsca a trawa przybierała bardziej żółtawą kolorystykę świadczącą od braku odpowiedniej ilości wody. Jak wygląda prawidłowy rozstaw zraszaczy najlepiej zobrazują poniższe rysunki.
Czy potrzebny mi czujnik deszczu?
Jeśli zależy nam na optymalizacji oszczędzania wody to odpowiedź brzmi, tak. Czujnik nie pozwoli systemowi zadziałać w trakcie lub po intensywnych opadach deszczu.
Czy potrzebny jest filtr w systemie nawadniania?
Jeśli źródłem wody jest studnia lub np. zbiornik wodny to filtr jest koniecznością. Chroni cały układ przed drobnymi cząstkami które mogą być zassane przez pompę. W przypadku zasilania z wodociągu filtracja jest również zalecana. Nawet tutaj istnieje ryzyko wystąpienia drobnej frakcji która dostanie się do elektrozaworu i go zablokuje.
Po co mi główny elektrozawór?
Główny elektrozawór w systemie nawadniania jest trochę jak główny bezpiecznik w układzie elektrycznym. Jeśli zawiedzie któryś z elektrozaworów sekcyjnych odetnie on przepływ wody chroniąc nas przed zalaniem i co za tym idzie kosztami.
Jaki sterownik wybrać?
Podstawą jest oczywiście dobranie go do ilości sekcji, ale z naszego doświadczenia wiemy, że pytanie to dotyczy bardziej jakiego producenta wybrać. A odpowiedź brzmi, to zależy. Jeśli chodzi o aspekt awaryjności sterowników to praktycznie nie występuje. Trzeba więc zagłębić się bardziej w szczegóły. Sama zasada działania sterowników jest taka sama różnią je rozwiązania zastosowane przez różnych producentów. I w zależności od potrzeb to te czasami drobne różnice mogą decydować na którego producenta się zdecydować. Mamy sterowniki wewnętrzne i zewnętrzne, zasilane bateryjnie albo sieciowo. Dostępne są sterowniki z obsługą tylko przez telefon lub takie z obsługą manualną i możliwością rozbudowy ich o funkcje internetowe. Występujących funkcjonalności jest więcej i nie sposób ich wymienić a pozostaje przecież jeszcze jedna ważna kwestia - wygląd sterownika. I czasami to właśnie względy wizualne decydują o końcowym wyborze.
Jak zbudowany jest system nawadniania?Budowę systemu a w szczególności poszczególne elementy systemu nawadniania opisywaliśmy we wcześniejszym wpisie:
ABC Systemów nawadniania - Elementy systemu i tam mogą Państwo zapoznać się jak wygląda budowa standardowego systemu nawadniania.