Czujniki do systemów nawadniania
Najpowszechniej stosowanym czujnikiem w systemach nawadniania jest
czujnik opadu/deszczu/wilgotności, różnie się go nazywa ale to to samo urządzenie. Większość dostępnych na rynku działa na prostej zasadzie higroskopijnych pierścieni które po nasiąknięciu przerywają obwód i zamykają nawadnianie do czasu ich wyschnięcia. Jednak nie tylko tym jednym urządzeniem kontrolowane są systemy nawadniania. Możliwości pomiarowych jest kilka.
Drugim często stosowanym narzędziem pomiarowym jest czujnik wilgotności gleby. Tutaj już mamy do czynienia z precyzyjnym pomiarem w konkretnym miejscu. Sonda umieszczona na odpowiedniej głębokości mierzy poziom wilgotności i po osiągnięciu określonej wartości wysyła sygnał do sterownika o zaprzestaniu nawadniania.
Kolejny czujnik jak można zamontować odpowiada za pomiar prędkości wiatru. Systemy oparte na zraszaczach podatne są na podmuchy silnego wiatru. Jeśli nastąpią niesprzyjające warunki i wiatr będzie zbyt silny czujnik nie pozwoli na włączenie systemu nawadniania.
Jeszcze jednym czujnikiem wykorzystywanym w systemach nawadniania jest czujnik zamarzania. Stosowane w miejscach gdzie mogą występować czasowe skoki temperatur, urządzenie nie pozwala na aktywację programu w przypadku wystąpienia ujemnych temperatur.
Aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszego systemu nawadniania możemy zastosować czujnik przepływu, który sprzężony z aplikacją powiadomi nas o niekontrolowany wypływie wody w przypadku uszkodzenia rurociągu czy elektrozaworu.
Na samym końcu mamy jeszcze stacje pogodowe które łączą w jednym urządzeniu kilka czujników. Poza pomiarem temperatury czy wilgotności, te bardziej zaawansowane pozwalają na pomiar ciśnienia, prędkości i kierunku wiatru czy nawet promieniowania UV. To prawdziwe kombajny które można wykorzystać w systemach nawadniania.