Projekt systemu nawadniania
Systemami nawadniania i ich projektowaniem zajmujemy się od lat. Jeśli więc planujesz założenie takiego systemu w swoim ogrodzie bardzo dobrze trafiłeś.
Co jest potrzebne do zaprojektowania systemu nawadniania.
Plan
W pierwszej kolejności potrzebny jest plan terenu dla którego ma być wykonany projekt. A jak taki plan ma wyglądać? Może to być odręczny rysunek na kartce w kratkę bądź papierze milimetrowym. Jeszcze lepiej kiedy dysponujesz projektem ogrodu lub innym planem zagospodarowania terenu. Wszystkie one muszą mieć jedną cechę wspólną - plan musi być dostarczony w skali. Jaka ta skala będzie nie ma już takiego znaczenia może być 1:100 czy też 1:200. Forma w jakim należy dostarczyć rysunek to .jpg, .png, .pdf. Co jeszcze powinien zawierać plan? Najlepiej wszystko, im będzie dokładniejszy tym bardziej dokładnie będzie zaplanowane nawadnianie. Budynki, ścieżki, trawniki, rabaty, drzewa, miejsca które mają być nawadniane bądź wykluczone z podlewania.
|
|
|
|
|
Plan z biura projektowego |
Prosty plan z programu graficznego |
Rysunek na papierze w kratkę |
Do prawidłowego zaprojektowania systemu nawadniania niezbędne są jeszcze dwa parametry które należy podać: -ciśnienie wody oraz -wydatek wody.
Niestety nie ma uniwersalnych parametrów dla wszystkich źródeł, dlatego należy dokonać pomiarów tego źródła jakim zasilany będzie system.
|
|
Ciśnienie wody. Ten parametry zmierzymy przy pomocy manometru. Należy pamiętać że mamy dwa rodzaje ciśnień, statyczne i dynamiczne. Statyczne mierzone jest na zamkniętym zaworze kiedy woda w układzie nie płynie, dynamiczne zaś kiedy zawór jest otwarty i mamy przepływ wody. W przypadku pomiaru ciśnienia najważniejszym parametrem jest ciśnienie dynamiczne, zalecamy jednak pomiar obu.
Wydatek wody. Przepływ wody możemy zmierzyć na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym jest metoda wiaderkowa, czyli mierzymy w jakim czasie napełni nam się pojemnik o określonej pojemności. Czyli np. 10 litrowe wiadro napełnia man się 10 sekund. I tak informacja jest dla na wystarczająca. Jeśli ktoś chce może to przeliczyć na m3 według wzoru : pojemność naczynia / czas napełniania w sekundach x 3.6 = ...m3/h |
Informacje dodatkowe
Czyli wszystkie pozostałe informacje mające wpływ na projekt systemu. Czy studzienka ma być umieszczona w jakimś specyficznym miejscu. Gdzie ma być zamontowany sterownik. Indywidualne preferencje co do wyboru sterownika. Czy ma to być sterownik firmy A z możliwością WiFi czy wystarczy manualny firmy B. Czy system ma mieć zapas bo np. w przyszłości będzie potrzeba dołożenia jeszcze jednej lub dwóch sekcji.
Co zawiera i ile kosztuje projektPoniżej znajduje się plik do pobrania z wytycznymi oraz ogólnymi zasadami wykonywania projektów. Prosimy zapoznać się z informacjami tam zawartymi.
Ogólne zasady wykonywania projektów